Дейност и приноси към Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“
Група „Орешенче“ е създадена с мисията да обогати музикалната култура на учениците и да събуди интереса им към богатите традиции и наследство на българското изкуство. Групата функционира във връзка с Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“, която има за цел да подкрепя развитието на младите таланти и да ги насърчава да участват активно в културния живот на общността.
Основната цел на група „Орешенче“ е да повиши музикалната култура сред учениците, като ги насърчава да се запознаят с традиционните и съвременни форми на музикалното изкуство. Ръководител на групата е г-жа Г. Христова, която с професионализъм и отдаденост мотивира децата да развиват своите музикални умения и артистичен усет.
Групата активно участва в отбелязването на различни празници, които са важна част от културния календар на училището и общината. Членовете на „Орешенче“ се включват във фестивали, организирани на общинско ниво, където представят подготвените си музикални изпълнения и допринасят за създаването на празнична атмосфера.
Последната изява на група „Орешенче“ беше по повод Деня на народните будители, отбелязван на 1 ноември. По случай този значим празник, групата изпълни песента „Народните будители“, с което отдаде почит на личности, допринесли за националното пробуждане и културното развитие на България. Изпълнението беше прието с голямо вълнение и аплодисменти от публиката, като подчерта важността на традициите и ролята на музиката в съхраняването на българския дух.
Група „Орешенче“ продължава да бъде вдъхновение за учениците, като им предоставя възможност да се докоснат до музикалното изкуство и да изразяват своята креативност. Чрез участието си в различни културни инициативи, те не само обогатяват собствените си знания и умения, но и допринасят за съхраняването и популяризирането на българското културно наследство.
